Touch Me
- Nositelj
- KONTEJNER - biro suvremene umjetničke prakse
- Partneri
-
Art radionica Lazareti, Drugo more, Što, kako i za koga - WHW, Udruženje za razvoj kulture "URK"
- Godina
- 2004
- Mjesta
- Zagreb, Rijeka, Dubrovnik
Touch me je serija vrhunskih svjetskih projekata koji su prikazivani na reprezentativnim festivalima vezanim uz nove tehnologije kao što su Ars Electronica u Linzu ili DEAF u Rotterdamu. Svi projekti tematiziraju složenost odnosa umjetnosti i tehnologija i povezuje ih interaktivnost. Program se sastoji od izložbi i performansa. U svakom umjetničkom radu unutar Touch me projekta umjetnik je shvaćen kao vizionar budućnosti. Projekti naime problematiziraju etička pitanja vezana uz odnos čovjeka i stroja u budućnosti, mogućnosti koje se ljudskoj vrsti otvaraju i seksualnost povezanu s virtualnom stvarnošću.
Zagreb - U Galeriji Močvara, od 26. do 29. travnja, bila je postavljena interaktivna audio-instalacija «Prostorni zvukovi» Marnixa de Nijsa i Edwina van der Heidea. Instalacija je komunikacijski sustav koji se sastoji od zvučnika učvršćenog na postolje koji senzorima reagira na publiku. Ovisno o ponašanju i broju publike zvučnik se rotira povećavajući brzinu okretanja i jačinu zvuka, koja može dostići i do 100dB pri 100km/h. Izložba je bila otvorena četiri dana, poklapajući se s održavanjem Festivala znanosti. Marnix de Nijs, umjetnik koji djeluje u Roterdamu, istražuje dinamični sudar između tijela, strojeva i drugih medija. Njegovi radovi uključuju uglavnom interaktivno doživljene strojeve koji se poigravaju s percepcijom i kontrolom slike i zvuka. Svoje je radove predstavio na nekoliko nacionalnih i internacionalnih medijskih festivala, a surađivao je i s Time's Up¬_org, Montevideo¬¬_lab, V2_lab, te s Krisztina de Châtel Dance Company. Kontinuirano surađuje s Edwinom van der Heideom. Godine 2001. osvojio je zajedno s ven der Heideom počasni spomen u okviru interaktivne kategorije na festivalu Ars Electronica upravo instalacijom izloženom u Zagrebu. Edwin van der Heide je rođen u Hilversumu 1970. Živi u Roterdamu. Studirao je sonologiju na Kraljevskom konzervatoriju u Hagu. Radio je performanse diljem svijeta u svojstvu kompozitora i izvođača elektroničke muzike, te je kreirao i izlagao brojne zvučne instalacije. Osnovna tema njegovih radova je razvoj novih muzičkih instrumenata, novih tehnika izvedbe i novih metoda generiranja/proizvodnje zvuka u svrhu razvoja vlastitoga novog glazbenog jezika. Van der Heide je također član Sensorband-a, grupe koja je godine 1997. na ICC izvodila performanse rabeći instrumente temeljene na senzorima.
Rijeka - U Muzeju moderne i suvremene umjetnosti, 5. svibnja, Marnix de Nijs održao je predavanje i prezentirao svoj rad. U svome je predavanju de Nijs govorio o ulozi medijske umjetnosti s obzirom na njezine estetske i produkcijske karakteristike. De Nijs se osvrnuo i na ulogu medijskih festivala koji bitno usmjeravaju razvoj medijske umjetnosti i koji je, po njegovu mišljenju, sve više usmjeravaju prema tehnološkim inovacijama umjesto prema umjetničkoj inventivnosti. De Nijs smatra da će kroz koju godinu ovo postati problem i festivala kao što su Ars Electornica i Transmediale na kojima i sam rado izlaže. Nakon uvodnog teorijskog predavanja, de Nijs je predstavio svoje radove u području medijske umjetnosti, gdje je aktivan kao umjetnik od 1996. godine.
Zagreb - U galeriji Nova, 25. lipnja održano je predavanje i otvorena izložba Inter_skin, Stahl Stenslie. Inter_skin je komunikacijski sustav koji se sastoji od dva prototipska odijela s vibratorima koji omogućuju prenošenje dodira na daljinu. Dodir uključuje erotsku i auto-erotsku dimenziju, jer dodirujući sebe simuliramo drugog. U izložbenom prostoru, koji je bio podijeljen na dva dijela, dva para prezentera demonstrirala su rad odijela. Otvorenje je održano u White cubeu Galerije Nova, a po otvorenju odijela su bila izložena u «Showroom-u» Galerije Nova gdje su posjetitelji sa svojim partnerima i partnericama svakodnevno slijedećih pet dana isprobavali njihov učinak. Stahl Stenslie radi na razvoju različitih tehnologija sučelja i alata digitalne kulture na području umjetnosti, medija i mrežnih istraživanja. Živi i radi kao medijski umjetnik, kustos, znanstvenik i medijski istraživač u Oslu i Kölnu. Specijalizirao se za rad na projektima koji manipuliraju znanjem i percepcijom, a također vodi doktorske studije iz novih medija. Postao je jednim od otaca cyberseksa nakon što je 1993. prvi na svijetu izgradio teletaktilni komunikacijski sistem za cijelo tijelo (cyberSM). Izlagao je i predavao na glavnim međunarodnim festivalima (ISEA; DEAF, Ars Electronica, SIGGRAPH). Predstavljao je Norvešku na 5. bijenalu u Istanbulu. Također je organizirao e~on i artcart 02, bio suorganizatorom 6cyberconf (Oslo '97), primio Veliku nagradu Norveškog savjeta za kulturne poslove, te bio jednim od osnivača mem_brane laboratorija za mrežno istraživanje u Mediaparku, Köln. Također je bio i moderator na Ars Electronici 2000 Symposiumu (Next Sex).
Dubrovnik - U Galeriji Otok, 27. lipnja, Stahl Stenslie održao je predavanje u galeriji Otok. Stenslie, koji na Sveučilištu u Kölnu vodi doktorske studije iz novih medija posvetio je predavanje, koje je strukturirano po klasičnom univerzitetskom obrascu, temi cybersexa.