Clubture

Avlije u ofsajdu

Nositelj
Kamene babe
Partneri
Udruga za poticanje zaštite okoliša, očuvanje prirode te promicanje održivog razvoja i turizma "Lončari"
Godina
2024
Mjesta
Benkovac, Gornji Karin, Šibenik

Cilj ovog projekta je općinama Benkovac i Obrovac s naglaskom na njezine marginalizirane dijelove (selo Nadin i naselje Karin Gornji, zaseok Lončari) donijeti kulturni sadržaj i javne diskusije u njihove avlije. Aktivnosti projekta (javna tribina, kino projekcija, kazališna dramska predstava) donose teme važne za članove zajednica u zaleđu poput pitanja “miješanih brakova”, pitanja starenja i feminizma i pitanja javnog interesa i javnog dobra.

Benkovac (20. travnja) - Tribina Javno je bitno održala se na Trgu domovinske zahvalnostiu subotu 20. travnja u 10 sati. U razgovoru s nagrađivanim novinarom Andrejem Dimitrijevićem, koji je moderirala Benkovčanka i također novinarka, Melita Vrsaljko, Dimitrijević je govorio o važnosti medija, transparentnosti vlasti i informiranosti građana kao preduvjetima za izgradnju demokratskog društva. Pitanja koja su se otvorila na tribini su: Što je javni interes i koje stvari su bitne za zajednicu? Kako i na koji način političari djeluju protiv javnog interesa? Zašto je važno da građani budu informirani i koja je uloga lokalnih medija?

Gornji Karin (22. rujna) - Na imanju Pueblo escondido u selu Lončari koje je smješteno između rijeke Bijele i Zrmanje, organizirano je kino pod zvjezdanim nebom. Na projekciji su prikazani filmovi dobitnika nagrade Zlatna palma za najbolji kratkometražni film na festivalu u Cannesu - Čovjek koji nije mogao šutjeti (13’) (Nebojša Slijepčević / Antitalent), nagrađivani prvijenac Melite Vrsaljko Knin - Zadar (15’) (Dinaridi film) i dugometražni dokumentarac Snajka: Dnevnik očekivanja (75’) (Tea Vidović Dalipi / Restart).

Šibenik (25. listopada) - Kao dio programa 17. Clubture Foruma u Šibeniku, u galerijskom prostoru kluba Azimut izvedena je predstava Kronika nestajanja. Predstava je nastala u produkciji Teatra VeRRdi, autorica i glumica Maruške Aras i Lucije Matković. 'Dvije žene, prijateljice i glumice u svojim kasnim dvadesetim, suočavaju se s izazovima starenja i posljedicama koje ono donosi. U ovom komadu, one oživljavaju kronike Slavenke Drakulić, Daše Drndić i Dubravke Ugrešić – tri snažne književnice koje na jedan stravičan i bolan način oslikavaju što znači biti žena u današnjem svijetu, noseći teret društvenih očekivanja i vlastitih strahova. Istovremeno, pružaju najbolji mogući zagrljaj koji poručuje da smo vrijedne, da imamo glas i da nismo same u svojim borbama'.