Zavičajna nastava nenasilja
- Nositelj
- Proces - udruga za promicanje queer kulture i LGBTIQ+ prava
- Partneri
-
Udruga Forma, Drum 'n' bijes, Muzej Apoksiomena
- Godina
- 2024
- Mjesta
- Pazin, Pula, Mali Lošinj
Cilj projekta bio je omogućiti dostupnost inkluzivnih kreativnih radionica i manjim sredinama te, kroz specifičnu tematiku nenasilja, utjecati na stvaranje aktivne i osjetljive zajednice koja bi shodno tome bila poticana na promišljanje o problematici nasilja i diskriminacije s kojima se LGBTIQ+ zajednica još uvijek suočava. Projekt je zamišljen kao suradnički, putujući koji uključuje tri različita zavičaja - rodna kraja, prilikom isticanja važnosti socijalne dimenzije kulture.
Pazin (4. i 5. svibnja) - Radionicu eksperimentalnog filma na temu nenasilja vodile su umjetnice Gea Rajić i Josipa Škrapić iz udruge Forma. Radionica se održala 4. i 5. svibnja od 11 do 15 sati u prostoru udruge Albus. Prvi dan sudionici su osmislili radnju filma te su započeli sa snimanjem videa i zvuka, a drugi dan su, uz mentorstvo voditeljica dosnimavali potreban materijal i montirali filmove. Svi sudionici radionice (10 osoba) imali su priliku snimati digitalnim fotoaparatom i zoom snimačem zvuka. Finalni produkt su dva izrađena eksperimentalna filma na temu nenasilja.
Pula (21. i 22. lipnja) - U suradnji sa zagrebačkim kolektivom Drum ‘n’ bijes te riječkim Feminističkim tamburaškim frontom udruga Proces provela je dvodnevnu radionicu protestnog bubnjanja koja je bila namijenjena široj javnosti, a posebice mladima i LGBTIQ+ osobama. Radionica se održala u prostoru udruge Monte Paradiso. Voditeljice radionice bile su Dorija Jukić, iz zagrebačkog kolektiva Drum ‘n’ bijes, te Romana Ivković, iz Feminističkog tamburaškog fronta, mladog riječkog bubnjarskog kolektiva, a sudjelovalo je 25 osoba. Kao uvod u radionicu prikazani su eksperimentalni filmovi nastali na prvoj radionici ovog projekta, čija je tema bila nenasilje te se zatim krenulo u osnovno upoznavanje i povezivanje osoba koje sudjeluju, razgovor o vrijednostima kolektiva i neformalnom nehijerarhijskom (samo)organiziranju, upoznavanju s vrstama bubnjeva na kojima će se bubnjati, tehnike držanja palica, osnove udaraca i praćenje ritmova te konačno zajedničko ritmičko bubnjanje. Sve zainteresirane osobe dobile su priliku bubnjati i na prvoj pulskoj Povorci ponosa, s ciljem naglašavanja važnosti uključivanja i protesta kao alata za postizanje društvenih promjena. Na Povorci ponosa okupilo se 500-tinjak osoba.
Mali Lošinj (4. listopada) - Program je održan u Muzeju Apoksiomena, a otvoren je projekcijom dva kratkometražna eksperimentalna filma nastalih na projektnoj radionici u Pazinu koji na intiman način prikazuju borbu i unutarnje previranje onih koji su, zbog svoje različitosti, često suočeni s odbacivanjem i nerazumijevanjem. Kroz umjetnički izraz, autori filmova uspjeli su prodrijeti u suštinu problema, potičući publiku na razmišljanje i introspekciju. Nakon projekcije eksperimentalnih filmova, uslijedila je projekcija dokumentarnog filma »Ja bi’ da to imam doma« koji se temeljito bavi temom identiteta, autanja i stigmatizacije LGBTIQ+ osoba. Stručna panel-diskusija, koju je moderirala Andrea Vidović iz udruge Proces, bila je centralni dio ovog događanja. Na panelu su sudjelovale psihologinje Elena Busanić iz Malog Lošinja i Marina Milković iz Zagreba te scenaristica filma Emina Hermann, koje su podijelile svoja znanja, iskustva i uvide na temu. Naglašeno je kako su, iako nasilje i diskriminacija pogađaju širu populaciju, članovi LGBTIQ+ zajednice, osobito mladi, češće izloženi specifičnim oblicima nasilja – verbalnom, fizičkom i psihičkom koje je još izraženije u manjim sredinama zbog manjka razumijevanja i vidljivosti. Na kraju večeri predstavljena je i edukativno-savjetodavna brošura »Znanjem do nenasilja« koja je nastala kao dio ovog projekta. Brošura je namijenjena udrugama, cjelokupnom obrazovnom sustavu i svim građanima koji žele aktivno sudjelovati u stvaranju inkluzivnog društva.