Clubture

Školica participativnog urbanizma

Nositelj
društvo i prostor
Partneri
Društvo arhitekata Šibenik - sekcija Soba , KaP - Udruga za promicanje ljudskih prava i građanskog aktivizma , Udruga urbani separe
Godina
2024
Mjesta
Rijeka, Šibenik, Korčula

Turneja “Školica participativnog urbanizma” u tri priobalna grada dvodnevna je edukativna radionica s ciljem osnaživanja lokalne zajednice u razvoju metodologije za proaktivno djelovanje kod pitanja prostornog planiranja i programiranja javnih prostora.

Rijeka (22. i 23. lipnja) - 1. dan školice od 10.00 do 14.00 sati održana su predavanja o zakonskom okviru participacije u prostornom planiranju u RH koje je održala Tea Truta te online prezentacija iskustava iz Barcelone na primjerima Can Solera i inicijative građana za Plan odozdo koju je održao Jere Kuzmanić. Sonja Dragović uživo je održala prezentaciju rada kolektiva Largo Residencias iz Lisabona, te kolektiva KANA iz Podgorice. Lucia Majica održala je predavanje o prethodno provedenom projektu u Žrnovnici, uz kritički osvrt. Prezentacije su bile interaktivne, participanti su postavljali pitanja i razvijali diskusiju tokom i nakon svakog predavanja. U poslijepodnevnim satima uslijedilo je mapiranje kvarta Kantrida (kao širim obuhvatom) uz kartu, nakon čega je riječki dizajner Marin Nižić vodio obilazak još uvijek zatvorenog sklopa bivše dječje bolnice Kantrida (kao užim obuhvatom). 2. dan započeo je kolektivnim mapiranjem u kojem su participanti imali zadatak definirati osnovne probleme i potencijale koje prepoznaju u obuhvatu. Rezultati mapiranja su dokumentirani i bit će korišteni u izradi publikacije, a na samoj radionici postavili su smjer za daljnji rad u grupama. Uslijedio je početak rada na razvoju prijedloga modela participativnih aktivnosti za prostor bivše dječje bolnice. Rad drugog dana trajao je od 10.00 do 19.00h uz nekoliko manjih pauza.

Šibenik (26. i 27. listopada) - Prvi dan Tea Truta održala je predavanje o procedurama prostornog planiranja u Hrvatskoj, a potom je Mauro Sirotnjak izložio primjere zagrebačkih dobrih praksi koje su proizašle iz institucija kao i iz građanskog udruživanja i zagovaranja. Zatim je uslijedila trosatna šetnja koju su vodili arhitekti Društva arhitekata Sekcije SOBA po nezadovoljavajućoj i na momente opasnoj pješačkoj infrastrukturi uz obalnu liniju grada po starijim i novijim gradskim naseljima i prostornim cjelinama te su se sudionici osvrnuli na planirani razvoj grada i njegov odnos prema prostoru Mandaline kojim se bavilo na radionici. Drugi dan su participanti mapirali i istraživali prostorne cjeline i mogućnost njihovog povezivanja, društvenu i zelenu infrastrukturu i načine korištenja obale. Promišljala se dugoročna vizija tog prostora, kao i kratkoročne smjernice za djelovanje kojim bi se mogla postići značajna poboljšanja prostornih uvjeta.

Korčula (23. i 24. studenog) -