Analiza provedbe članka 14. Zakona o kulturnim vijećima i financiranju javnih potreba u kulturi te prakse dodjele prostora za kulturne djelatnosti u hrvatskim gradovima
Savez udruga Klubtura i Mreža društveno-kulturnih centara tijekom 2024. i 2025. godine proveli su analizu implementacije odredbi Zakona o kulturnim vijećima i financiranju javnih potreba u kulturi koji je stupio na snagu u srpnju 2023., a koji regulira dodjelu javnih prostora fizičkim i pravnim osobama koje djeluju u području kulture na nacionalnoj razini i razini jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Cilj istraživanja bio je ispitati kako se u pet hrvatskih gradova - Dubrovniku, Rijeci, Osijeku, Splitu i Zagrebu - provodi novi Zakon te kako se dodjela prostora odražava na rad organizacija u kulturi.
Istraživanje je kombiniralo analizu nacionalnog javnopolitičkog okvira i usporedbu lokalnih praksi u pet gradova, uključujući analizu dokumenata i provedbu intervjua s 30 predstavnika JLRS-a, organizacija civilnog društva u području kulture, članova povjerenstava za dodjelu prostora te stručnjaka za javne politike.
Analizom se nastojalo dobiti jasniju sliku o kapacitetima lokalnih uprava i ostalih uključenih aktera za provedbu procesa dodjele prostora te identificirati ključne izazove i mogućnosti poboljšanja sustava.
Jedan od važnih aspekata istraživanja je pitanje kako nacionalne i lokalne vlasti interpretiraju i provode zakonske odredbe, na koje načine se koordiniraju te u kojoj mjeri primjenjuju načela transparentnosti i uključivosti u donošenju odluka. S obzirom na to da su upravo prostori za rad od presudne važnosti za stabilnost i razvoj organizacija i aktera koji djeluju u polju kulture, njihova dodjela ne utječe samo na pojedinačne korisnike, već i na širu kulturnu zajednicu i građane koji sudjeluju u programima.
Namjera istraživanja je doprinijeti unaprjeđenju sustava donošenja odluka u kulturi, osnažiti organizacije civilnog društva za praćenje javnih politika te predložiti preporuke za poboljšanje transparentnosti i pravednosti u upravljanju javnim resursima. Na taj način, istraživanje ne samo da pruža konkretne podatke o implementaciji Zakona, već i otvara prostor za budući dijalog i zagovaranje sustavnih promjena u kulturnoj politici, na nacionalnoj razini i razini lokalnih samouprava.