English

Clubture

Održana konferencija za medije povodom netransparentne dodjele javnih sredstava kroz poziv za javne potrebe u kulturi RH

15.05.2024

Large klubtura hnd 15.5.2024.  2   1

Savez udruga Klubtura organizirao je 15. svibnja 2024. konferenciju za medije povodom netransparentnog postupanja Ministarstva kulture i medija pod vodstvom ministrice Nine Obuljen Koržinek. Povod konferencije su rezultati natječaja za financiranje javnih potreba u kulturi Republike Hrvatske, u području interdisciplinarnih i novih kulturnih i umjetničkih praksi za 2024. godinu.

Domagoj Šavor, koordinator Saveza udruga Klubtura, uvodno je istaknuo da upravo rezultati tog natječaja reflektiraju ono na što upozoravaju godinama, a tiče se neodrživih kulturnih politika, neadekvatnog zakonskog uređenja i lošeg upravljanja kulturnim sustavom. Isto tako, te su odluke Ministarstva kulture i medija stavile u neravnopravan položaj sve one koji imaju pravo prijaviti se na natječaj čime je Ministarstvo prekršilo odredbe Zakona o suzbijanju diskriminacije.

Prema Zakonu o kulturnim vijećima i financiranju javnih potreba u kulturi, Kulturna vijeća izrađuju prijedlog financiranja, a konačnu odluku donosi ministrica kulture. Zahvaljujući institutu Zahtjeva za ostvarivanje prava na pristup informacijama kojeg je SU Klubtura podnijela u ožujku 2024., vidljivo je da ministrica nije poštovala prijedlog Vijeća te da se odluke donose proizvoljno i u svojoj su suštini diskriminatorne jer uvjeti i kriteriji u praksi nisu jednaki za sve.

Iako Vijeće nije uopće razmatralo programe koji nisu prihvatljivi za financiranje, ministrica kulture je ipak nekima od tih programa dodijelila sredstva, dok je iz financiranja u potpunosti izbacila programe kojima je Vijeće sredstva dodijelilo. Tablica s prijedlozima i odlukom dostupna je ovdje.

Ana Kutleša ispred udruge BLOK - Lokalna baza za osvježavanje kulture, kojoj je Ministarstvo kulture i medija ove godine u potpunosti uskratilo financiranje za nagrađivani te lokalno i međunarodno prepoznati program Muzej susjedstva Trešnjevka, pozvala je ministricu Ninu Obuljen Koržinek da objasni imaju li njene odluke legitimitet koji nadilazi odredbu Zakona koja kaže da ona donosi odluke, kao i članove Vijeća Branku Benčić, Ninu Križan, Martinu Miholić, Martinu Silić i Zlatka Vidačkovića da komentiraju činjenicu da se njihove odluke očito ne poštuju.

U 2024. godini za interdisciplinarne kulturne i umjetničke prakse Ministarstvo je dodijelilo tek 18% ukupno zatraženih sredstava. Potrebe tog dijela sektora iznose preko 4 milijuna eura, a Ministarstvo mu je namijenilo manje od 750 tisuća. Na to upućuje i dio koji se odnosi na zatražena sredstva. Iako je prosječan iznos dodijeljen programima prema rezultatima poziva za interdisciplinarne kulturne i umjetničke prakse oko 3000 EUR, sredstva koja su za te programe tražili prijavitelji u prosjeku su trostruko ili četverostruko veća.

Unatoč tome što se ministrica kulture hvali povećanjem udjela kulture u ukupnom državnom budžetu ili povećanjem budžeta za javne potrebe u kulturi, vidljivo je da na terenu nešto ne štima, da ta sredstva ne odlaze u ruke kulturnih radnika i radnica koji proizvode najveći broj suvremenih kulturnih programa koji su u potpunosti besplatni, onih koji zaista svakodnevno donose najširoj publici kritičke, zanimljive, eksperimentalne programe i pomiču granice.

U kontekstu konkretnog natječaja zbog kojeg je organizirana konferencija za medije, Tonči Kranjčević Batalić iz Platforme Doma mladih se osvrnuo na podatke koji proizlaze iz tablice koju je Klubtura dobila temeljem Zahtjeva za ostvarivanje prava na pristup informacijama. Prema javno dostupnom zapisniku, Vijeće nije uopće razmatralo programe koji nisu prihvatljivi za financiranje: one koji pripadaju drugim programskim djelatnostima, za čiju su realizaciju tražena sredstva samo od Ministarstva kulture i medija, koji nisu prijavljeni u skladu s uvjetima natječaja. Ministrica kulture je ipak nekima od tih programa dodijelila sredstva. S druge strane, unatoč odluci Vijeća o financiranju i prijedlogu iznosa za financiranje, 13 programa udruga je iz financiranja u potpunosti izbačeno.

Kao što je istaknuto na konferenciji, nije problematično što su neki programi financirani, a drugi ne, niti što je nekima povećan iznos koji je dodijelilo Kulturno vijeće, a nekima smanjen ili je program u potpunosti izbačen iz financiranja. Problem je u tome što se ne zna na temelju čega se odnose odluke, što ne postoji javni uvid u rad Vijeća, u njihov način evaluacije programa niti proces donošenja odluka pa onda ni odluke kojima je ministrica preinačila odluke Vijeća nemaju utemeljenje. Radi se o arbitrarnoj odluci koja nije utemeljena ni na čemu provjerljivom, mjerljivom ili dokazivom.

Upravo ovakvo netransparentno postupanje i samovolja točan su opis upravljanja kulturnim sektorom posljednjih godina od strane Ministarstva kulture i medija, istaknuo je Domagoj Šavor te ponovio zahtjev koji je SU Klubtura istaknula tijekom javnog savjetovanja o Zakonu o kulturnim vijećima i financiranju javnih potreba u kulturi. Zakon je potrebno doraditi tako da se Pravilnikom odnosno podzakonskim aktom jasno propiše pod kojim uvjetima i na koji način ministrica kulture može zaobići prijedlog Vijeća. U taj se proces treba uključiti zainteresirana javnost, temeljem javnog poziva za radnu skupinu, a sukladno dobrim praksama upravljanja kulturnim sustavom.

Cjelovito priopćenje možete preuzeti ovdje.
 
Odgovor na reakciju Ministarstva kulture i medija RH povodom održane konferencije za medije možete pročitati ovdje.
 
Kontakt za medije:
Domagoj Šavor, 091/ 258 2567