English

Clubture

Clubture-HR 25. krug

Naziv projekta: EHO BORDUNA


Vrsta projekta: Turneja
Budžetna kategorija: 5 000 eura

Podaci o organizaciji - nositelj projekta:

Puni naziv organizacije: Udruga Kamene babe
Adresa nositelja: Plaža 390
Grad nositelja: Donji Karin
Ime i prezime odgovorne osobe Zrinka Džoić
Voditelj/ica projekta Zrinka Džoić
Telefon: +385955127638
Email: zrinka@kamenebabe.org
Fax:

Podaci o organizacijama - partneri u projektu:

Puni naziv organizacije: Udruga za promicanje urbane kulture A.R.L.A.
Grad: Đakovo
Adresa: Bana Jelačića 69
Puni naziv organizacije: Udruga Kolur
Grad: Komiža
Adresa: Put Norpine 20
Puni naziv organizacije: Narodna knjižnica Blato
Grad: Blato
Adresa: 1. Ulica 25


Opis turneje

Opis sadržaja koji se predlaže za turneju:

"Eho borduna" je vokalni projekt pet izvođačica koji spaja tradicijsku i etno glazbu različitih kultura u jedinstvenu glazbenu priču. "Eho" kao simbolika tona koji se prostire i odražava u prostoru i kao pitanje s kojim se vokalistice bave, što je to u tradcijskoj glazbi da joj se vraćamo? "Bordun" s druge strane simbolizira stalnost i trajnost tona kao baze koji mijenja oblike ali i dalje stameno otvara komunikacijske kanale vokalne tradcije. Kroz tri nalik jednostavna koncertna nastupa, predstavljamo bogatu riznicu tradicionalnih pjesama u suvremenim vokalnim aranžmanima koji stvaraju most između prošlosti i sadašnjosti.
Naš pristup tradicionalnoj glazbi je istraživačko putovanje kroz koje otkrivamo zajedničke niti ljudskog iskustva. Svaka pjesma nosi svoju priču - od uspavanka i svadbenih pjesama do pjesama rada i slavlja. Posebnu pažnju posvećujemo višeglasju karakterističnom za različite tradicije, stvarajući bogat zvučni pejzaž koji povezuje naizgled udaljene svjetove.
Koncerti će se održati u intimnim prostorima u sjedištima partnera - Udruge ARLA, Udruge Kolur i Narodne knjižnice Blato koji omogućuju neposrednu komunikaciju s publikom. Nakon svakog nastupa održat ćemo neformalni razgovor s publikom i kratku radionicu gdje zainteresirane sudionike učimo jednostavnije tradicijske napjeve, stvarajući tako aktivno iskustvo kulturne razmjene. Očekujemo oko 50-70 posjetitelja po koncertu, različitih dobnih skupina.
Kroz naše izvedbe, istražujemo kako su naši preci koristili glazbu u svakodnevnom životu - od rituala i slavlja do radnih pjesama i uspavanka. Stapanjem tradicionalnih tehnika pjevanja sa suvremenim vokalnim izričajem stvaramo jedinstveni glazbeni doživljaj. Naš repertoar obuhvaća pjesme na različitim jezicima, čime pokazujemo univerzalnost ljudskog glazbenog izraza.
U srži projekta je istraživanje načina na koji glazba povezuje ljude kroz vrijeme i prostor. Svaka melodija koju izvodimo nosi u sebi priče generacija koje su je prenosile, čuvale i obogaćivale. Kroz inovativne vokalne harmonije i ritmove istražujemo kako su različite kulture koristile glazbu za izražavanje istih temeljnih ljudskih iskustava - ljubavi, rada, tugovanja, slavlja.
Projekt doprinosi lokalnoj zajednici kroz predstavljanje bogatstva tradicijske glazbe u novom ruhu, poticanje međukulturnog dijaloga, očuvanje nematerijalne kulturne baštine i aktivno uključivanje publike u tradicijsko pjevanje. Kroz ovaj projekt želimo pokazati kako vokalna tradicija, bez obzira na porijeklo, govori univerzalnim jezikom koji povezuje sve ljude, kako iz nje možemo društvenu sliku kritički promtriti i internalizirati.




Termini i mjesta događanja

Događaj 1
Mjesto: Korčula - Blato
Termin: listopad

Događaj 2
Mjesto: Vis - Komiža
Termin: listopad

Događaj 3
Mjesto: Đakovo
Termin: listopad


Interes partnera:

Glavni nositelj projekta je vokalni ansambl od pet izvođačica koje su aktivno sudjelovale u svim fazama pripreme projekta - od inicijalne ideje, preko razrade koncepta do planiranja izvedbe. Članice ansambla donose bogato iskustvo u području tradicijske glazbe i vokalnog izvođenja, što je bilo ključno u oblikovanju umjetničkog koncepta i odabiru repertoara.
Partneri projekta su Udruga ARLA iz Đakova, Narodna knjižnica Blato na Korčuli i Udruga Kolur iz Komiže na Visu. Sve tri organizacije prepoznale su kulturnu i društvenu vrijednost projekta te su se uključile već u fazi planiranja. ARLA svojim djelovanjem obogaćuje kulturnu ponudu i mijenja identitet Đakova, dok Udruga Kolur kroz svoje aktivnosti razvija urbanu kulturu i obogaćuje kulturno-socijalnu ponudu Komiže. Narodna knjižnica Blato kao jedina institucija u ovom projektu otvara vrata malim ali kritičkim programima u svojim prostorijama ispunjavajući svrhu knjižnice kao dnevnog boravka ili trećeg prostora građana. 
Posebna vrijednost partnerstva leži u činjenici da organizacije predstavljaju prirodno okruženje za spoj tradicije i suvremenosti koji projekt zagovara. Njihovi intimni prostori idealno odgovaraju konceptu neposredne komunikacije s publikom i održavanju post-koncertnih radionica. Partneri će također pomoći u dokumentiranju projekta i arhiviranju materijala, čime se osigurava njegova dugoročna dostupnost i mogućnost budućeg korištenja.



Podaci o izvoditelju:

Tina Mijolović (1985.) odmalena intrigirana plemenima, tetovažama, pirsevima i raznim body modifikacijama logično je bilo da se nađe u svijetu piercinga te već 15 godina radi kao piercing majstor u tattoo i piercing studiju Tiamat u Zadru. Članica Zbor Fige i Udruga Kamene babe. Odnedavno zadarsku adresu mijenja selidbom na selo gdje aktivno s obitelji radi na sprovedbi želja u stvarnost, harmoniji života s prirodom. Odmalena okružena glazbom i sama voli pjevati, a rijetko i zasvirati za svoj gušt. Svojom kreativnošću i umjetničkim izričajem doprinosi lokalnoj zajednici kroz razne projekte i radionice. Posebno je posvećena edukaciji mladih o sigurnom piercingu i važnosti očuvanja tradicijske kulture.

Ana-Marija Zubčić (1989.) rođena Zadranka, trenutno sa zagrebačkom adresom. Dok ju je njeno formalno obrazovanje vodilo u područje ekonomije, njezin ju je pravi poziv mamio negdje drugdje. Prihvaćajući holistički pristup životu, zaronila je u različita područja. Njezino putovanje dovelo ju je do istraživanja ljekovite moći dodira kroz masažu, kulinarskog umijeća kao kuharicu vegetarijanske i sirove hrane te radosti dijeljenja kroz kulinarske radionice, uključujući one prilagođene osobama oštećena vida. Potaknuta željom za znanjem i posvećenošću osobnom razvoju, trenutno je uronjena u studije na Ayurvedskoj akademiji te savladava tehnike za liječenje psihosomatskih traumatskih stanja. Sastavni i aktivni je dio Zbor Fige te Udruga Kamene babe. Pjeva otkad zna za sebe jer tko pjeva zlo ne misli.

Zrinka Džoić (1991.) rođena je Županjka koja odlaskom na studij ravnicu mijenja morem. Po pozivu je komonistička knjižničarka, vječno zaljubljena u poeziju i kolektivitet. Živi u Benkovcu, trenutno je doktorska studentica i asistentica na Odjelu za informacijske znanosti Sveučilišta u Zadru. Senzibilitet za rad u kulturi i participativne oblike funkcioniranja usvaja angažmanom na nezavisnoj sceni - kroz anarhističke kolektive i neformalne inicijative ali i formalne poput nevladinih organizacija. Predsjednica je udruge u kulturi Kamene babe. Zaljubljena je u kretanje, protočnost, kolektivitet, fotografiju i poeziju.

Ines Stefanovska (1992.) dolazi iz Skoplja, a pronašla je svoj novi dom 2020. godine u Zadru, kako zbog posla, tako i zbog ljepote i raznolikosti tog područja. Iako je po struci umjetnica, pronašla je svoju drugu ljubav u IT sferi i radi kao Quality Assurance inženjerka. Aktivna je članica udruge Kamene Babe i zbora Fige. Svojim jedinstvenim spojem umjetničkog senzibiliteta i tehničkog znanja doprinosi raznolikosti kulturne scene grada. Posebno je posvećena umjetnost i tehnologiju, koja potiču kreativno izražavanje kroz digitalne medije.

Vinka Bedeković (1993.), Podravka je sa zadarskom adresom. Zadnjih desetak godina djeluje u području kulture kao promotorica, organizatorica i producentica, trenutno s naglaskom na koncertnu djelatnost. Osim toga volontira, djeluje u udruzi Kamene babe i pjeva u zboru Fige. Po struci je glazbena pedagoginja. Svojim predanim radom značajno doprinosi kulturnoj sceni Zadra, posebno u području glazbene umjetnosti. Organizira brojne koncerte i festivale koji promoviraju lokalnu glazbenu scenu i povezuju različite umjetničke izraze. Kroz svoj pedagoški rad posebno se posvećuje muzičkom obrazovanju mladih i razvoju njihovih kreativnih potencijala. Aktivno sudjeluje u stvaranju vibrantne kulturne zajednice grada.



Reference:

Članice projekta imaju bogato iskustvo u vokalnoj tradicijskoj glazbi kroz različite projekte i suradnje:

  • Djelovanje kroz udrugu Kamene Babe, dokumentirano na službenoj web stranici, s fokusom na očuvanje tradicijske glazbe kulturne baštine
  • Višegodišnje članstvo u Zboru Fige (2019-2024), s istaknutim nastupima na festivalima u Benkovcu, Sinju i Splitu, te redovitim koncertima u Zadru
  • Suradnja na projektu obrade albuma "Ode Dite" Adama Semijalca (2024), gdje smo postojećem spoju bluesa i tradicijske glazbe dale novo vokalno ruho kroz zajedničke izvedbe - nastupi u Zagrebu (Lisinski), Pazinu, Krku, Sućurju i Konitsi (Grčka) / kritike iz medija: https://www.jutarnji.hr/kultura/glazba/sinoc-sam-u-lisinskom-bio-na-velicanstvenom-koncertu-bile-su-to-karmine-za-antifasizam-15458868, https://mixeta.net/2024/05/10/adam-semijalac-fige-melem-dusu-lisinskom/ , https://glazba.hr/citaj/izvjestaj/adam-semijalac-fige-izvorista/ ,https://slobodnadalmacija.hr/kultura/glazba/fige-su-vratile-glas-adamu-semijalcu-sad-zajedno-njegovo-remek-djelo-ode-dite-spremaju-za-izvedbu-u-lisinskom-1385197 , https://ravnododna.com/adam-semijalac-i-fige-u-lisinskom-dusevno-ispunjenje/
  • Uspješno održana međunarodna radionica tradicijskog pjevanja u sklopu festivala "Why Mountains Are Black" u Konitsi, Grčka (2024), koja je privukla sudionike iz pet zemalja


Dokumenti


Okvirni medijski plan:


Promocija projekta odvijat će se putem web stranice udruge Kamene Babe te istoimene Facebook stranice, a obuhvaćat će objave o aktivnostima pripreme i provedbe projekta kao i završnog rezultata kroz video i fotografske sadržaje koje će izvođačice projekta dijeliti i na svojim privatnim profilima. Vijesti o izvedbi programa plasirat ćemo lokalnim medijima, a u promotivne aktivnosti uključit ćemo i partnere koji će isto tako na svojim društvenim kanalima, kao i s lokalnim medijima dijeliti novosti vezane uz projekt. U planu je izrada digitalnih i tiskanih promotivnih materijala.



Budžet Ukupno

Opis troška Br. jedinica Cijena € Iznos € Tip troška Događaj
Fotografiranje 1 200.0   200.0 materijalni troškovi svi
Izrada kostima 5 200.0   1000.0 materijalni troškovi svi
Autorski honorari za vokalistice Tinu Mijolović, Ines Stefanovsku, Vinku Bedeković, Ana Mariju Zubčić i Zrinku Džoić (100€ po izvedbi) 5 300.0   1500.0 honorar svi
Putni trošak za automobil (Zada - Blato -Zadar) 1 130.0   130.0 put 1
Putni trošak za automobil (Zadar- Vis - Zadar) 1 170.0   170.0 put 2
Putni trošak za automobil (Zadar- Đakovo-Zadar) 1 170.0   170.0 put 3
Dizajn i priprema promotivnih materijala (plakat cjelokupnog projekta i svakog događaja zasebno; priprema za fizičke plakate i društvene mreže) 1 350.0   350.0 honorar svi
Tisak plakata cjelokupnog projekta i svakog događaja zasebno (30xA3) 30 5.0   150.0 promocija svi
Promocija na društvenim mrežama - FB plaćeni oglas (za svaki događaj zasebno po 3 objave i za projekt u cjelini 3 objave) 6 10.0   60.0 promocija svi
Smještaj (Korčula - Blato) - 5 osoba 1 280.0   280.0 smještaj 1
Smještaj (Vis - Komiža) - 5 osoba 1 330.0   330.0 smještaj 2
Smještaj (Đakovo) - 5 osoba 1 200.0   200.0 smještaj 3
Najam opreme (razglas, mikrofoni, rasvjeta) 3 250.0   750.0 najam opreme svi
Ukupno     5,290.00

Budžet Clubture

Opis troška Br. jedinica Cijena € Iznos € Tip troška Događaj
Autorski honorari za vokalistice Tinu Mijolović, Ines Stefanovsku, Vinku Bedeković, Ana Mariju Zubčić i Zrinku Džoić (100€ po izvedbi) 5 300.0   1500.0 honorar svi
Putni trošak za automobil (Zada - Blato -Zadar) 1 130.0   130.0 put 1
Putni trošak za automobil (Zadar- Vis - Zadar) 1 170.0   170.0 put 2
Putni trošak za automobil (Zadar- Đakovo-Zadar) 1 170.0   170.0 put 3
Dizajn i priprema promotivnih materijala (plakat cjelokupnog projekta i svakog događaja zasebno; priprema za fizičke plakate i društvene mreže) 1 350.0   350.0 honorar svi
Tisak plakata cjelokupnog projekta i svakog događaja zasebno (30xA3) 30 5.0   150.0 promocija svi
Promocija na društvenim mrežama - FB plaćeni oglas (za svaki događaj zasebno po 3 objave i za projekt u cjelini 3 objave) 6 10.0   60.0 promocija svi
Smještaj (Korčula - Blato) - 5 osoba 1 280.0   280.0 smještaj 1
Smještaj (Vis - Komiža) - 5 osoba 1 330.0   330.0 smještaj 2
Smještaj (Đakovo) - 5 osoba 1 200.0   200.0 smještaj 2
Najam opreme (razglas, mikrofoni, rasvjeta) 3 250.0   750.0 najam opreme svi
Ukupno     4,090.00

Pregled ukupnog budžeta

Tip troška Iznos € Udio (%)
put 470.00 8.88 %
smještaj 810.00 15.31 %
dnevnice 0.00 0 %
promocija 210.00 3.97 %
honorar 1,850.00 34.97 %
transport opreme 0.00 0 %
najam opreme 750.00 14.18 %
materijalni troškovi 1,200.00 22.68 %
Ukupno: 5,290.00

Pregled budžeta Clubture

Tip troška Iznos € Udio (%)
put 470.00 11.49 %
smještaj 810.00 19.8 %
dnevnice 0.00 0 %
promocija 210.00 5.13 %
honorar 1,850.00 45.23 %
transport opreme 0.00 0 %
najam opreme 750.00 18.34 %
materijalni troškovi 0.00 0 %
Ukupno: 4,090.00

Drugi izvori financiranja

Donator Iznos €
Vlastita sredstva (fotografiranje, izrada kostima) 1200.0

Ukupni budžet

Ukupni budžet 5,290.00 €
Ukupno Clubture 4,090.00 € (77.32 %)







Video:
Video


Izjava:
Izjava_nositelja_o_neapliciranju_CTHR_Kamene_babe.docx.pdf