Clubture-HR 25. krug
Naziv projekta: Koje je boje istina?
Vrsta projekta: Suradnički
Budžetna kategorija: 5 000 eura
Podaci o organizaciji - nositelj projekta:
Puni naziv organizacije: Proces - udruga za promicanje queer kulture i LGBTIQ+ pravaAdresa nositelja: Vukovarska ulica 38
Grad nositelja: Pula
Ime i prezime odgovorne osobe Ana Bačić
Voditelj/ica projekta Andrea Vidović
Telefon: 0981718325
Email: andrea@udrugaproces.hr
Fax:
Podaci o organizacijama - partneri u projektu:
Puni naziv organizacije: Centar za kazalište potlačenih POKAZGrad: Zagreb
Adresa: Trg Ivana Kukuljevića 12
Puni naziv organizacije: Multimedijalni institut MaMa
Grad: Zagreb
Adresa: Preradovićeva ulica 18
Opis projekta
Koncept:Projekt “Koje je boje istina?” bavi se problematikom patologiziranja seksualne orijentacije i pokušajima promjene seksualne orijentacije kroz takozvanu konverzivnu terapiju te predstavlja nužnu reakciju na duboko ukorijenjeni društveni fenomen koji još uvijek pogađa mnoge pripadnike LGBTIQ+ zajednice, osobito u zemljama gdje je spomenuta pseudoznanstvena intervencija legalna ili pak društveno tolerirana. Iako se u zemljama poput Hrvatske IPSO tehnike (engl.sexual orientation change interventions) ne prakticiraju u institucionaliziranom obliku, prisutnost na društvenoj i političkoj sceni, kao i tendencije podrške od strane određenih grupacija, i dalje ostavlja snažan trag na socijalnu integraciju LGBTIQ+ osoba te čije su posljedice po mentalno zdravlje pogubne, a mogu dovesti i do samoubojstva. Štoviše, mr. spec. kliničke psihologije Iva Žegura navodi kako, ukoliko “dovoljno tražite, nažalost, naći ćete i u Hrvatskoj osobe koje se bave konverzivnim intervencijama ili čak terapeute koji ih prakticiraju".
Ključni ciljevi projekta uključuju stvaranje aktivne i socijalno osjetljive zajednice te otvaranje sigurnog prostora za LGBTIQ+ osobe u kojem se kroz kreativne prakse omogućava suočavanje s normativnim pritiscima, razmatranje vlastitih trauma i podržavanje prava na različitost seksualnih orijentacija i rodnih identiteta.
Kroz stručnu panel diskusiju na kojoj će sudjelovati moderatorica, Iva Žegura te Lucija Marković u Zagrebu, radionicu pod vodstvom Dorije Jukić iz Centra za kazalište potlačenih POKAZ u Rijeci te plesni performans Matea Babića u Puli ističe se važnost dijaloga o opresivnim praksama koje prijete slobodi izražavanja i identiteta.
Vizualni identitet projekta osmislit će i izraditi Korin Hunjak.
Opis partnerstva:
Udruga Proces koordinira projektne aktivnosti i partnere, sudjeluje u organizaciji svake od predloženih aktivnosti, neovisno o lokaciji te je zadužena za promociju svih aktivnosti u medijima, na društvenim mrežama i kroz vlastitu emisiju Proces na Radio Rojcu. Proces kao nositelj zadužen je i za dokumentiranje, praćenje i evaluaciju postignuća suradnje čime se omogućuje učenje na iskustvu.
Multimedijalni centar MaMa u Zagrebu bit će domaćin i suorganizator jednodnevnog događanja u sklopu kojeg će se održati panel diskusija na kojoj će sudjelovati moderatorica panela, Iva Žegura te Lucija Marković koje će diskutirati o IPSO tehnikama u svijetu i Hrvatskoj. S obzirom na samu težinu tematike i na nedostatak progovaranja o istoj u javnosti, izabran je upravo Zagreb kao prvi grad u kojem će se započeti s diskutiranjem o navedenoj temi.
Nastavak projekta održat će se u Rijeci, u prostoru PaRitera te će uključivati radionicu temeljenu na metodologiji kazališta potlačenih Augusta Boala, u suradnji sa sudionicom panel diskusije te pod vodstvom Dorije Jukić iz Centra za kazalište potlačenih POKAZ iz Zagreba, s ciljem osnaživanja marginaliziranih glasova i inspiriranja sudioništva na društveno angažirane akcije.
Posljednja aktivnost održat će se upravo u Puli, u Istarskom narodnom kazalištu, kako bi se maksimizirali utjecaj i senzibiliziranje šire javnosti kroz plesni performans koji će izvesti Mateo Babić, na temelju svjedočanstva osoba koje su preživjele religijske traume i bile podvrgnute intervencijama namijenjenim mijenjanju seksualne orijentacije.
Projektne aktivnosti bit će izvedene uz koordinaciju i neprestanu podršku Procesa koji će biti spona na planiranim aktivnostima, bilo to u obliku moderiranja diskusije, savjetovanja na radionici ili produciranja i stvaranja performansa na temu koja se provlači kroz projekt. Osim Procesa, glavna poveznica svih aktivnosti bit će i jedna od sudionica panel diskusije koja će usmjeravati i utjecati na izvedbu radionice i performans kroz svoje iskustvo vezano uz tematiku projekta te kroz iskustvo osoba koje će svoje priče podijeliti preko spomenute sudionice, zbog anonimnosti i sigurnosti. Također, aktivnosti će međusobno biti povezane i s umjetnicom koja će izvoditi performans, koja će biti prisutna na svim projektnim aktivnostima, kako bi pridobila što više informacija i imala priliku pobliže razumijeti iskustvo osoba koje su prošle traumatski događaj. Svi partneri ravnopravno sudjeluju u aktivnostima projekta te se projektom stvaraju veze za prijenos znanja i ističe važnost socijalne dimenzije kulture, čime umjetnost i kultura postaju alati aktivizma.
Sadržaj
Događaj 1
Multimedijalni centar MaMa u Zagrebu bit će domaćin i suorganizator jednodnevnog događanja u sklopu kojeg će se održati panel diskusija na kojoj će sudjelovati moderatorica, Iva Žegura te Lucija Marković koje će diskutirati o IPSO tehnikama u svijetu i Hrvatskoj. S obzirom na samu težinu tematike i na nedostatak progovaranja o istoj u javnosti, izabran je upravo Zagreb kao prvi grad u kojem će se započeti s diskutiranjem o navedenoj temi.
Javni poziv usmjerit će se organizacijama civilnog društva, mreži suradnika i partnera MaMe, osobama koje se profesionalno bave područjem mentalnog zdravlja te široj publici, uz poseban naglasak na mlade do 30 godina i LGBTIQ+ osobe. Na samoj diskusiji poticat će se dijalog i uključivanje publike postavljanjem pitanja panelistima, s ciljem poticanja aktivnosti prisutnih, promišljanja o tematici te interaktivnosti i dinamičnosti događaja.
Događaj 2
U Rijeci, u prostoru PaRitera održat će se i provesti jednodnevna radionica temeljena na metodologiji kazališta potlačenih Augusta Boala. Tema konverzivne terapije i iskustvo od jedne od panelistica poslužit će kao polazište za istraživanje osobnih i kolektivnih iskustava opresije, osnaživanja identiteta i otpora prema normativnim pritiscima. Sudioništvo će kroz igre i vježbe demehanizacije tijela osvijestiti povezanost s emocijama, kroz tehnike “kazališta slika” prikazati iskustva opresije, posebice vezana uz konverzivnu terapiju i društvene norme koje guše kvir identitete te finalno zajednički kreairati scenske prikaze koji reflektiraju specifične trenutke donošenja odluka koje vode prema osobnom osnaživanju.
Radionica je posebno usmjerena na LGBTIQ+ osobe, pružajući siguran prostor za izražavanje, refleksiju i osnaživanje kroz umjetničke i participativne prakse te su dobrodošle i osobe šire populacije, uz maksimalan broj od 12 polaznika, s ciljem osiguravanja strukturiranog i kvalitetnog rada. Poziv će biti objavljen na društvenim mrežama, ali i podijeljen putem mreže suradnika POKAZ-a i pojedinih organizacija civilnog društva u Rijeci.
Događaj 3
Posljednja aktivnost održat će se u Puli, upravo u Istarskom narodnom kazalištu kako bi se maksimizirali utjecaj i senzibiliziranje šire javnosti kroz plesni performans koji će izvesti Mateo Babić, na temelju iskustva panelistice i svjedočanstva osoba koje su preživjele religijske traume i bile podvrgnute intervencijama namijenjenim mijenjanju seksualne orijentacije. Kroz osmišljenu koreografiju elementima suvremenog plesa prikazat će se putovanje ka slobodi i vlastitoj autentičnosti, uz multimedijalne efekte, s ciljem prikazivanja procesa samospoznaje i razbijanja normi. Umjetnik će kroz mjesec dana istraživati tematiku te uvježbavati performans, konkretnije - dva tjedna u Zagrebu, u aktivnoj suradnji s panelisticom i voditeljicom projekta te dva tjedna u Puli sa produkcijskim timom, dizajnerom zvuka Viborom Juhasom i zaduženim tehničarom. Izvedba će biti snimljena. Bitno je spomenuti da će aktivnosti međusobno biti povezane i s umjetnikom koji će izvoditi performans jer će biti prisutan na svim projektnim aktivnostima, kako bi pridobio što više informacija i imao priliku pobliže razumijeti iskustvo osoba koje su prošle traumatski događaj.
Publika ovog događaja bit će pozvana na refleksiju i osnaživanje kroz zajedničko iskustvo performativne intervencije, čime postaje aktivan sudionik izvedbe. Događaj je otvoren svima koji su voljni suočiti se s predrasudama i promišljanjem o ravnopravnosti i slobodi, a namijenjen je široj javnosti, zagovornicima i kritičarima konverzivne terapije, aktivistima te pripadnicima LGBTIQ+ zajednice, njihovim obiteljima i prijateljima.
Termini i mjesta događanja
Događaj 1
Mjesto:
Zagreb
Termin:
10.04.2025.
Događaj 2
Mjesto:
Rijeka
Termin:
svibanj
Događaj 3
Mjesto:
Pula
Termin:
listopad